Správanie
Plán činnosti koordinátora protidrogovej prevencie
Úlohy a plán činnosti koordinátora protidrogovej prevencie v školskom roku 2006/2007 target="xml" content="namespace prefix = o ns = \"urn:schemas-microsoft-com:office:office\" /"/>?>
V školskom roku 2006/2007 sa bude moja činnosť opäť zameriavať predovšetkým na oblasť prevencie formou besied, prednášok a iných vzdelávacích aktivít a tiež monitoringu. Naďalej budeme so žiakmi pokračovať v už rozbehnutých projektoch, hlavne v projekte „Vieme, že...“. Zároveň chcem v rámci skupinovej práce so žiakmi experimentálne vyskúšať nový projekt pod názvom „Cesta emocionálnej zrelosti“. Monitoring bude zameraný predovšetkým na oblasť bežne dostupných drog, akými sú cigarety, alkohol, či marihuana, ale i oblasť tvrdých drog.
Plán je určený pre žiakov všetkých ročníkov. Využívať ho možno počas celého školského roka vo všetkých predmetoch vhodnou formou, zrozumiteľnou vzhľadom na vek a mentálnu úroveň žiakov.
September „Rasizmus a xenofóbia“
Oboznámiť žiakov s pojmami „rasizmus a xenofóbia“ a s ich prejavmi v každodennom živote. Uviesť konkrétne príklady. Naučiť ich čeliť týmto prejavom a nepodľahnúť skupinám, ktoré takéto prejavy propagujú.
Október „Môj kamarát“
Naučiť žiakov, ako si správne vyberať svojich kamarátov, ako sa nestať členom skupiny s protispoločenským konaním a ako ochrániť pred takýmito skupinami aj svojich kamarátov.
November „Drogy, nie!“
Vysvetliť žiakom primeraným spôsobom negatívny vplyv drog na organizmus mladého človeka a nebezpečenstvá užívania drog a iných omamných látok.
December „Zdravie“
Odhaliť žiakom skutočnú a najdôležitejšiu hodnotu v ich živote, ktorou je predovšetkým zdravie a zdravý spôsob života. Uviesť tiež príklady nezdravého spôsobu života, napr. anorexia.
Január „Všade prítomný alkohol“
Poukázať na alkohol, ako na bežne dostupnú drogu, ktorá ohrozuje mladú generáciu na
každom kroku. Hľadať spoločne so žiakmi spôsoby, ako sa mu vyhnúť a odmietnuť ho.
Február „Negatívne javy spoločnosti“
Vystríhať žiakov pred mnohými nebezpečnými javmi modernej spoločnosti, zvyšujúcou sa agresivitou, brutalitou, nenávisťou, nezákonnou činnosťou atď.
Marec „Fajčením ubližujeme nielen sebe!“
Odhaliť žiakom negatíva fajčenia aj z pohľadu nefajčiarov a apelovať na fakt, že fajčením ohrozujú nielen seba, ale nás všetkých.
Apríl „Tresnopravná zodpovednosť mladistvých“
Oboznámiť žiakov s najčastejšími priestupkami, ako i s tresnými činmi mladistvých v škole napr. šikanovanie, ale i mimo nej, napr. drobné krádeže s dôrazom na tresty, ktoré im za tieto porušovania zákona hrozia.
Máj „Dospievanie a prvé lásky“
Zamerať sa na problematiku dospievania z pohľadu mladých ľudí a vedieť si vypočuť ich problémy. Pomôcť im, prípadne poradiť, na koho sa môžu aj z radov odborníkov obrátiť.
Jún „Budovanie národného povedomia“
Naučiť žiakov budovať si vlastné národné povedomie, hrdosť k slovenskému národu, k vlasti, v ktorej žijú. Naučiť ich vážiť si a ctiť si symboly slovenskej štátnosti.
Vypracovala: Ľudmila Kumecká
Koordinátor protidrogovej prevencie