• Návšteva Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi

Tradične máva Hornonitrianske múzeum v Prievidzi  pripravený výborný program podujatí počas celého školského roka. Tento mesiac nás zaujal názov „ Jesenné variácie - rozmanitosť jesennej prírody v interaktívnej prezentácii a tvorivej dielni“.  Žiaci 5.- 9.ročníka sa dozvedeli o jesenných prácach na poli aj na paši, aké tradičné nástroje sa pri nich používali a spoznávali rozdiely medzi hlavnými druhmi obilia. Ku koncu si žiaci zasúťažili a obliekli strašiaka . Podujatie bolo zaujímavé  a veľmi dobre pripravené.

• Jesenné účelové cvičenie v teréne

Už takmer mesiac  vládne na tróne pani Jeseň, a preto  sa naši žiaci so svojimi vyučujúcimi vybrali na jesenné účelové cvičenie v teréne. Počas cesty si všímali krásnu a  pestrofarebnú prírodu. Rozprávali sa o zvieratách, chystajúce si zásoby na zimu a tie, čo sa pripravujú aj sa na zimný spánok . Určovali druhy stromov , kríkov a zároveň  zbierali plody  a ostatné prírodniny do školy na budúce tvorivé dielne. Žiaci si zopakovali aj základy poskytovania 1.pomoci.

• Kvíz o finančnej gramotnosti

Žiaci 5.- 9.ročníka si preverovali svoje vedomosti v kvíze o finančnej gramotnosti. Najskôr sa s pani učiteľkami rozprávali o peniazoch , ako a kde ich treba  zarobiť, a potom ich môžeme použiť na platenie za tovar a služby. Deti dostali papiere s obrázkami základných potravín, oblečenia, obuvi a služieb. Ich úlohou bolo napísať približnú hodnotu vecí na obrázkoch. Zistili sme, že väčšina detí sa aktívne zapája do rodinných  nákupov a vo väčšine prípadov mali reálnu predstavu o cene potravín, oblečenia, aj služieb. Na nasledujúcich hodinách, kde bolo možno použiť tému finančnej gramotnosti, učitelia s deťmi pokračovali v rozhovoroch .

• Výstava ovocia a zeleniny

JESEŃ PANI BOHATÁ... tak sa volala výstava ovocia a zeleniny na chodbe školy. Pripravili ju naši učitelia pre svojich žiakov ako názornú ukážku jesenných plodín. Žiaci nižších ročníkov sa učili pomenovávať  druhy ovocia a zeleniny .Starší si zopakovali, ako sa jednotlivé druhy volajú, kde rastú a načo sa môžu spotrebovať.

• 2.svetová vojna ( beseda a film s touto tematikou)

Už tradične začíname školský rok  spomienkou na druhú svetovú vojnu, na najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Žiaci si pozreli film „ Nedokončená pieseň“ . Po jeho  skončení spolu s pani učiteľkami besedovali o pocitoch, ktoré v nich film vyvolal. Pedagógom kládli neveriace a prekvapené otázky. Všetci sa zhodli, že násilie, utrpenie , ozbrojené konflikty a  rasovú nadradenosť zanecháme v dejinách ľudstva, ale nesmieme na to zabúdať. Naďalej si tieto historické fakty musíme pripomínať ako memento hrôzy a nešťastia ktoré sa skutočne stali.

Všetci chceme žiť v MIERI a LÁSKE .